Wait But Why – 7 způsobů jak být nesnesitelným na Facebooku

(Originální článek: WaitButWhy.com – 7 Ways To Be Insufferable On Facebook)

Newsfeed

Živě si to pamatuji.

Nový rok 2013.

Příjemně trávím odpoledne, když tu otevřu email a koukám, že mi kamarádka přeposlala něco, co nazývá obzvláště ohavným Facebookovým statusem z její zdi. Napsal jej někdo, komu budeme říkat Daniel. Stálo v něm:

Můj rok 2012 byl nabitýýý. Odešel jsem z mé úžasné práce u NBC a přestěhoval se zpět do Chicaga. Začal jsem randit s mým andílkem, Jaime Hollandovou. Začal jsem s jógou (díky Jake Fishere a Jonah Perlsteinová!). Společně s Matthew Johannsonem jsem vytvořil album. Také jsem vytvořil ještě další album, na které jsem pyšný. Byl jsem na pivu s Owenem Wilsonem a pracoval jsem společně s Willem Ferrellem na úžasném projektu. S Davidem Gregorym jsem měl konverzaci o Barracku Obamovi. Tancoval jsem. Vstoupil jsem do kickballového týmu. Vyhrál jsem pár cen. Pomohl jsem sestře s plánováním její letní dovolené.  Hodně jsem plaval. Trochu jsem hrál golf. Brečel jsem více, než byste si mysleli. Četl jsem Svět podle Garpa. Viděl jsem film Apokalypsa. Cestoval jsem do Miami, abych viděl finále NBA. S Daveym Welchem jsem pil nejlepší pomerančový džus, jaký jsem kdy měl. Tweetoval jsem. Byl jsem na několika úžasných svatbách v New Yorku. Vypil jsem neskutečné množství mléka. Naučil jsem se, jak stavět hrady z písku. Viděl jsem skvělou světelnou show. Viděl jsem hru mezi týmy Angels a Lakers . Zamiloval jsem se do fitness náramku Jawbone Up. Vařil jsem s Jaime. Zahradničil jsem s Jaime. Sledoval jsem Ve jménu vlasti s Jaime. Pral jsem se s Jaime. Hodin jsem se smál s Jaime. Oblíbil jsem si rodinu Jaime. Pracoval jsem na scénáři. Hrál jsem World of Warcraft. Zkoušel jsem improvizační komedii. Hodně jsem hrál na kytaru. Opravdu jsem měl divoký, úžasný rok. Můj ty světe.

Když jsem dočetl, uvědomil jsem si, že má druhá ruka pevně svírala mé čelo a násilně jej mnula. Měl jsem stejný výraz, jako kdyby mě někdo přiměl sledovat živý přenos, kde z lidí pomalu stahují kůži.

Všechno bylo na všem špatně, najednou.

Ale místo toho, abych od té hrůzy odvrátil zrak, ponořil jsem se do ni. Četl jsem znova a znova, fascinován tím, jak může být něco tak agresivně odpudivé.

Přimělo mě to přemýšlet nad tím, co dělá hrozné chování na Facebooku hrozným a proč jiné chování na Facebooku není vůbec otravné. Všechno se to řídí celkem jednoduchým pravidlem:

Facebookový status je otravný, pokud především slouží autorovi a nemá žádnou pozitivní hodnotu pro čtenáře.

Facebook Status Guide - How to Be Unannoying

Abychom to trochu rozvedli, pojďme nejprve definovat statusy, které nejsou otravné.

Aby nebyl Facebookový status otravný, musí být obvykle jednou z těchto dvou věcí:

1) Zajímavý/Informativní

2) Vtipný/Zábavný

Víš proč nejsou zrovna tyto dva druhy statusů otravné? Protože mají pro mě, čtenáře, nějakou hodnotu. Zpříjemňují můj den.

V ideálním případě by byly zajímavé statusy fascinující a originální (nebo by na něco takového odkazovaly) a zábavné statusy by měly být k popukání. Ale vezmu zavděk i mírné zábavnými statusy – ty mají pořád ještě aspoň nějakou hodnotu.

Na druhou stranu, otravné statusy obvykle páchnou jednou nebo více z těchto motivací:

1) Budování image. Autor chce ovlivnit to, jak o něm ostatní smýšlejí.

2) Narcismus. Na autorových myšlenkách, názorech a životním filozofování záleží. Autorův život a osobnost jsou zajímavé samy od sebe a zajímají se jen o sebe.

3) Touha po pozornosti. Autor chce pozornost.

4) Vyvolávání závisti. Autor chce, aby mu lidé záviděli.

5) Osamělost. Autor se cítím osamocen a chce, aby mu Facebook pomohl. Je to nejméně ohavná motivace z pěti – ale vidět osamělého člověka chovajícího se na Facebooku osaměle činí mě a všechny ostatní smutnými. Takže takový člověk v podstatě šíří svůj smutek, což je pěkně hnusné, proto je to na seznamu.

Facebook je zamořen těmito pěti motivacemi. Kromě několika skutečných svatoušků je většina lidí včetně mě vinna z občasného psaní nesmyslů. Je to epidemie.

Podívejme se na nejčastější prohřešky…

7 způsobů jak být nesnesitelným na Facebooku

1) Chlubílek

Chlubení je tak zásadní částí nešťastného chování na Facebooku, že musí být rozděleno do tří podkategorií:

1a) Chlubílek „Koukej na můj život“

brag (life)

Popis: Příspěvek, který popisuje tvůj život jako skvělý, ať už se jedná o velké věci (získal jsi práci snů, získal jsi titul, miluješ svůj nový byt) nebo malé věci (vyrážíš na úžasný výlet, těšíš se na nabitý víkend, jdeš se večer pobavit s přáteli, měl jsi skvělý den).

Příklady:

Hádejte, kdo právě dostal dopis o přijetí do TFA1Team For America – nezisková informace, rekrutuje a vybírá absolventy vysokých škol, kteří mohou učit v chudých oblastech USA, aby se rozvíjeli a stali se z nich budoucí vůdci.!!!
Hawaii!
Jízda autem, baseball a zábavná noc s Davem, Mattem, Paulem a Andym. Miluju tě, soboto.

Hlavní motivace: Budování image (Jsem úspěšný; Jsem šťastný; Mám skvělý sociální život), Vyvolávání závisti

Přinejlepším jsi opravdu nadšen ze svého života a musíš to všem říct a přinejhorším doufáš, že se ostatní budou cítit hůře a budou ti tvůj život závidět. Někde uprostřed této stupnice člověk vypočítavě volí slova, aby průhledně přiměl ostatní k tomu, aby jej viděli v určitém světle.

Buďme optimisté a řekněme, že jsi prostě jen nadšený a potřebuješ se někomu pochlubit. Ale i v tomto případě je dobré sdílet tvé nadšení jen s blízkými přáteli,partnerem a rodinou – a od toho je tady email, sms, telefon nebo osobní rozhovor. Tvůj moment sebeuspokojení je otravný pro všechny, kteří tě příliš dobře neznají, což je většina lidí, která si bude číst tvůj status.

1b) Maskovaný chlubílek

brag (undercover)

Popis: Stejný jako výše, akorát v chabém přestrojení. Zahrnuje všechno skromné chlubení, nepřímé chlubení, chlubení maskované jako stěžování, atd.

Příklady:

Podle všeho teď dávají doktoráty podvodníkům a opilcům. Je skvělé žít v této době!
Toto léto budu cestovat, jen kdyby náhodou někdo věděl o někom, kdo by měl zájem o podnájem SoHo2Small Office Home Office- Byty které mají sloužit současně jako místo k práci a domov. Obvykle se nacházejí v luxusnějších částech světových metropolích a stojí obrovské množství peněz bytu v červnu a srpnu.
Po cestě z práce domů na mě dvakrát hvízdali, dvakrát troubili, a jedno auto téměř způsobilo nehodu, když řidič zpomalil, aby na mě mohl zírat. Občas vážně nesnáším muže.

Hlavní motivace: Budování image, Vyvolávání závisti

Tito lidé jsou aspoň tak sebeuvědomění, že své chlubení do něčeho zabalí. Na druhou stranu mají totožnou motivaci jako hlasití chlubílkové a když se podíváš na uvedené příklady, tak ti v porovnání s nimi přijde první podkategorie téměř milá.

1c) Chlubílek „Jsem ve skvělém vztahu“

brag (relationship)

Popis: Veřejný projev tvých extrémně pozitivních citů vůči tvému partnerovi nebo anekdota naznačující dokonalost tvého vztahu.

Příklady:

Překvapení v podobě výletu do Vermontu na dvě noci v soukromém srubu. Páni, to je prostě můj přítel.
Díky ti, Rachel, za nejlepší rok mého života.
Těším se na deštivou neděli plnou pizzy, her a filmů společně s moji ženou.

Hlavní motivace: Budování image (Jen abys věděl, mám přítele; Jsem v úžasném vztahu), Vyvolávání závisti.

Motivace je v tomto případě naprosto průhledná. Jedinou jinou možností je pokus o posílení tvého vztahu tím, že své pocity vyznáváš velkolepěji než v soukromí. Ale jako vážně? Opravdu do toho musíš zatáhnout všech nás 800, jen proto že nevíš jak se kreativně vyjádřit?

Když takový status píše muž, je jednou ze zábavných možností ta, že to má u své přítelkyně rozházené. Nebo možná přítel kamarádky jeho přítelkyně udělal někdy něco takového a nyní to po něm vyžaduje jeho přítelkyně taky a chová se pasivně agresivně, dokud ten milující status prostě nenapíše.

Faktem je, že je toto chování neomluvitelné, protože když už chceš svým vztahem vytapetovat celý Facebook, můžeš si zvolit jeden z mnoha sociálně přijatelných způsobů – můžeš se vyřádit na společné profilovce a užít si tři samostatné momenty lajků a potlesku v komentářích, když změníš svůj status na „ve vztahu“, „zasnoubený“ a „v manželství“.

2) Tajemný napínatel

cliffhanger

Popis: Příspěvek, který jasně naznačuje, že se v tvém životě děje něco dobrého/špatného, ale neposkytuje žádné další detaily.

Příklady:

A dost! Se vztahy jsem skončila!
Tohle by mohl být velkýýý den…
Za tyto chvíle všechno to úsilí a bolest stojí.
Uhhhhhhh

Hlavní motivace: Touha po pozornosti

Zábavné je sledovat ty nevyhnutelné komentáře a způsob, jakým na ně autor odpoví, pokud tedy vůbec odpoví. Tento proces dále začlení autora do jedné ze čtyř podkategorií.

 • Celebrita: Autor neodpovídá a chová se ke zvědavým přátelům jako k zírajícím fanouškům.
 • Náročná, kolektivní přítelkyně 800 lidí: Autor vše v komentářích vysvětlí, což znamená, že o tom chtěl veřejně mluvit, ale nechtěl to veřejnosti jen tak říct, chtěl, aby se ho na to veřejnost ptala.
 • Týraná hrdinka: Jedná se o něco špatného. Autorka odpoví, ale udržuje tajemství – je nešťastná a „nechce se jí to řešit“.
 • Velice zvláštní princezna: Jedná se o něco vzrušujícího. Autor odpoví, ale udržuje tajemství – je to něco opravdu dobrého – „nemůžu říct co, ale brzy to uvidíte!“ Nyní jsi napjatý a můžeš se zatajeným dechem čekat na tu obrovskou novinu! Tento případ je výjimečný tím, že kombinuje Narcismus, Vyvolávání závisti a Budování image. Je zábavné mít takové osoby ve svém životě!

3) Doslovný update statusu

literal

Popis: Doslovný update statusu něčího obyčejného dne.

Příklady:

Do posilky, pak skupinové čtení
Knedlíky!
Konečně jsem dopsal esej!

Hlavní motivace: Osamělost, Narcismus, Přesvědčení, že update statusu má být doslova update statusu

Dovol mi předvést názorný graf-

Literal Graph

Konečně jsem dopsal esej!“ Dobře… a? Co tím chceš získat? Neupřímnou gratulaci skupiny lidí, kteří nemají zájem o tvé úsilí? Dokončení eseje spadá na grafu do zeleného území, pokud jsi psal nějakou práci několik měsíců, mohlo by to být poblíž vnějšího okraje oranžové zóny. U 90% lidí čtoucí tento status to nebude ani trochu blízko červeného území, což je vše, na čem jim záleží.

Do posilky, pak skupinové čtení. Aha, tak tohle je na nápojovém lístku? Komu to přesně říkáš? Vážně tomu chci přijít na kloub. V nějakém bodě mezi odchodem z práce a příchodem do posilovny jsi měl potřebu vytáhnout mobil a napsat tento status. Poté si ten mobil odložil. Řekni mi, čeho jsi tím dosáhl.

Patří to do modrého teritoria, což znamená že i tvoji matce je to u prdele. Mnoho otravných statusů je daleko od červeného území, ale všechny nějakým způsobem slouží autorovi, což je důvod jejich existence.

Ale informace o tvém denním rozvrhu ti nepomáhají budovat image ani v nikom nevzbudí závist – takže to vypadá na smutnou sestřenici Touhy po pozornosti, Osamělost. Asi je hezké, že Facebook umožňuje osamělému člověku vyprávět ostatním o svém dni. Pokud by tyto statusy jako vedlejší efekt nepřipomínaly fakt, že život je bezvýznamný a všichni jednou zemřeme, nebyly by na tomto seznamu.

Dalším možným vysvětlením je těžký narcismus. Jako kdyby sis myslel, že protože ty jsi ty, tak i ty nejmenší detaily tvého života budou ostatní zajímat. Divná součást života slavné celebrity je ta, že lidé jsou posedlí každou částí jejího života, včetně jejího modrého území. Pokud nejsi slavná celebrita, tak tento problém nemáš, slibuji.

4) Nevysvětlitelně veřejná soukromá zpráva

inexplicably public

Popis: Veřejná konverzace mezi dvěma osobami, která je bezdůvodně veřejná.

Příklady:

Chybíš mi! Kdy zase někam vyrazíme?
Skvělý víkend s Julii Epsteinovou a Emily Rothchildovou. Miluju vás, holky!
Všechny soukromé vtípky.

Hlavní motivace: Budování image, Vyvolávání závisti, Narcismus, Je ti 80 a neuvědomuješ si, že mezi veřejným příspěvkem a soukromou zprávou je rozdíl.

Když teď nebereme v potaz moji babičku, neexistuje žádný dobrý důvod, proč něco takového dělat. Dobrý je klíčové slovo. Existuje mnoho otravných důvodů, proč tohle dělat. Vyjmenujme si je:

 • Chceš vyvolat zdání toho, že jsi cool a společenský a tvůj společenský život se zdá být energetický a zábavný
 • Chceš ukázat světu, jak moc jsi s někým dobrý přítel
 • Chceš přimět lidi k závisti nebo k tomu, aby se cítili špatně za své vlastní životy
 • Chováš se jako kdybys byl na střední a tvá sociální situace by byla pro lidi skutečně důležitá

Jedinou možností, kterou mám rád, je zpráva psaná tak, aby vyvolala závist v konkrétním jedinci, který ji bude číst. Ať už se jedná o ex-partnera nebo kamaráda, kterého někdo nesnášíTento druh zášti je tak extrémní, že překračuje meze a stává se úžasným.

5) Nenadálý oscarovský projev

oscar speech

Popis: Výlev lásky z neznámého důvodu bez specifikovaného příjemce.

Příklad: Chci jen říct, jak vděčný jsem za všechny z vás, kteří jste se dotkli mého života. Vaše podpora pro mě znamená vše a bez vás bych se v minulém roce nemohl přes mnoho věcí dostat!

Hlavní motivace: Touha po pozornosti

Odmítám věřit tomu, že cítíš skutečnou lásku k tvým 800 Facebookovým přátelům. A pokud pociťuješ náhlé emoce k tvým nejlepším přátelům a rodině, je veřejný status opravdu způsob, jakým bys je vyjádřil? Nebylo by daleko osobitější a upřímnější dané lidi kontaktovat emailem nebo textovou zprávou? Ale to není relevantní, protože se to neděje.

Co se skutečně děje je situace, kterou lze vyjádřit jako „Hej všichni! Jsem tady! Obejměte mě!“ Víš, že nevyhnutelnou odpovědí na takový status, nehledě na to, kdo jsi, budou tucty lajkových objetí a komentářových potřesení rukou. A nepotřebuješ tak trochu více pozornosti, než si myslíš? Při psaní takového příspěvku necítíš lásku – cítíš potřebu být milován.

Během Díkuvzdání a o Vánocích je toto chování aspoň trochu přijatelné jako součást obrovského kolektivního skupinového objetí. Pokud otevřeš Facebook na den díkuvzdání, budeš zavalen stovkami nenadálých oscarovských projevů. (Bez těch bych se taky obešel, jestli tě to zajímá.)

6) Neskutečně očividný názor

obvious combined

Popis: Když se stane něco velkého, je to příspěvek, který opakuje to, co jsi slyšel už tisíckrát.

Příklady:

Hluboce soucítím s Egyptským lidem, který bojuje za svoji svobodu. Každý má právo na svobodu a modlím se, aby uspěli.
Mé myšlenky a modlitby směřují k rodinám v Newtownu po této hrůzné tragédii. Nemám slov, abych mohla vyjádřit můj smutek pro ty, kteří přišli o dítě.
Jsem zklamaný z některých změn učiněných během Obamova prvního období, ale jsem rád, že byl opět zvolen a vkládám naděje do jeho druhého období.

Hlavní motivace: Narcismus, Budování image (Jsem člověk, který má nějaký názor nebo reakci; Jsem dospělý a umím říkat dospělé věci).

Tyhle statusy jsou otravné, protože A) neříkáš nic ani vzdáleně originálního či zajímavého k události, o které nás už přehnaně informují média, a B) upoutáváš tak v případě velké a často tragické události alespoň částečně pozornost na sebe. Smutek, který cítíš v souvislosti s masakrem dětí vážně není zásadní a nepotřebuješ nám popisovat, jak daná událost vypadá z tvé perspektivy. Pokud si chci dát k nějaké tragédii jako přílohu narcismus, přečtu si prostě tweety celebrit.

7) Krok vstříc osvícení

enlightenment

Popis: Nevyžádaný kousek moudrosti.

Příklady:

„Mír pochází zevnitř. Nepátrej po něm venku.“ ~ Buddha
Důvěřuj Hospodinu celým srdcem, na svoji rozumnost nespoléhej. Poznávej ho na všech svých cestách, on sám napřímí tvé stezky. ~ Přísloví 3:5-6
Nevím, proč všichni tolik mluví o Novém roce a o tom, jak se v příštím roce změní. Pokud se chceš zlepšovat, nemělo by záležet na tom, který je den v roce… Já? Já budu zítra tím samým člověkem, kterým jsem dnes.

Hlavní motivace: Budování image, Narcismus

Ach, kde začít.

Zaprvé, ujasněme si, že statusy typu Krok vstříc osvícení nejsou skromné jen proto, že cituješ někoho jiného. Dáváš najevo jasnou zprávu – „Ach, ahoj mí Facebookoví přátelé. Já jsem ten, kdo zná tajemství života – dovolte mi je vás naučit, ať také můžete jednoho dne nalézt osvícení.“

Zadruhé, víš co lidi inspiruje? Když dosáhneš něčeho neuvěřitelného a jsi příkladem a inspirací pro ostatní. Aby jen tvá samotná slova byla inspirativní, musíš být buď nadaným řečníkem, nebo spisovatelem, který má skutečně originální myšlenky – a oba víme, že nejsi ani jedno. Takže považovat se za někoho inspirativního jen proto, že sdílíš profláklé citáty, je… nápadně narcistické. Předpokládáš, že jsi inspirativní jen proto, že jsi sám sebou.

Zatřetí, přejděme k tvému skutečnému motivu – Budování image. Chceš, aby lidé obdivovali tvoji osvícenost a spirituální cestu.

***

Příspěvek našeho přítele Daniela byl skutečným výkonem – jedním prostým odstavcem zranil moji duši a zakomponoval do svého statusu téměr každý otravný typ motivace, o kterých jsme mluvili výše. Nicméně zajímavé je, že kdyby ses podíval pod jeho příspěvek, viděl bys pouze lajky a pár přátelských komentářů.

A přesně proto nesnesitelné chování na Facebooku nikdy nezmizí – není na něm žádné tlačítko pro „to se mi nelíbí“, protočení očí nebo vztyčení prostředníku. Navíc je nezdvořilé chovat se v komentářích pod příspěvkem jako příliš velký hajzl. Takže otravně statusy jsou pozitivně odměňovány a jejich autoři nemají dostatek sebereflexe, aby si uvědomili, že pravidelně snižují kvalitu života všech svých přátel.

Důležitějším bodem je, že vlastnosti otravných statusů jsou odrazem normálních lidských vlastností – všichni se potřebujeme občas někomu pochlubit, všichni občas máme své slabé chvilky, kdy potřebujeme pozornost nebo se cítíme osaměle a všichni máme jisté ošklivé vlastnosti, které se dříve nebo později projeví.

A přesně proto máš ve svém životě lidi, kteří tě mají rádi.

Daniel a ostatní si neuvědomují jeden fakt – pokud máš 800 přátel na Facebooku, tak tě má rádo asi 10 až 15 z nich. Někoho obzvláště milého může mít rádo takových 30 lidí. Takže něco mezi 1-4 %. To znamená, že 96-99 % tvých Facebookových přátel tě NEMILUJE.

Lidé, kteří tě nemilují, se příliš nezajímají o tebe ani tvůj den, pravděpodobně ti ani nějak zvlášť nefandí a zcela určitě nechtějí vidět tvé nejhorší vlastnosti. A tvé statusy, které ti slouží emočně nebo egoisticky, by se jim opravdu neměly zobrazovat – prostě ne.

Fajn, musím jít. Do posilky, pak na večeři, domů a do postele.

***

Webové stránky Wait But Why se každý týden rozrůstají o nový příspěvek. Každý náš nový článek rozesíláme přes 125,000 lidem v emailové podobě. Zadej svůj email zde a přidáme tě na seznam adresátů (posíláme pouze jeden email týdně). Také můžeš sledovat Wait But Why na Facebooku nebo Twitteru. (pozn. překl.: vše je nepřeloženo a tedy v angličtině)

 

Poznámky pod čarou   [ + ]

1 komentář k příspěvku

 1. Miluju Denisku✌❤
  A Petulku,zlaticko moje nejvetsi❤😍navzdy,navzdy,moje

  Zase po čase procházka na přehradu 🙂

  ‪#‎money‬, butik už čeká

  Dnes u požáru.

  24.12. Den, kdy rodiče smaží víc jak jejich děti😹😹✌

  Nelča a Nikol jsou nej💋👊

  Dneska naposledy a pak hurááá dovča! 🙂

  … toť příspěvky lidí na mé hlavní stránce na FB 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *