Mark Manson – Kurva ano, nebo ne

Zamysli se na chvíli nad tímto: Proč by sis vůbec vybral být s někým, kdo není nadšený z toho, že může být s tebou?

Ve vztazích existuje šedá zóna, na které je mnoho lidí závislých – šedá zóna, kde jsou vzájemné pocity nejasné nebo jedna osoba pociťuje něco více než druhá. Tato šedá zóna způsobuje velice reálné problémy. U mužů je velkou otázkou, zda-li být vytrvalým a pokračovat ve snaze o získání ženy přestože vysílá smíšené signály nebo je k tvým akcím chladná/vřelá.  U žen je častou otázkou co dělat s muži, kvůli kterým se cítí nejasně.

„Řekla, že o mě nemá zájem, ale stejně se mnou flirtuje, co tedy musím udělat, abych ji získal?“
„No, vím že se ji líbím, ale minulý víkend mi nezavolala nazpět, co bych měl dělat?“
„Když je poblíž, chová se ke mně mile, ale poblíž je jen málokdy. Co to znamená?“

Většina rad pro randění existuje jen proto, aby „vyřešila“ onu šedou zónu. Řekni přesně tohle. Napiš ji přesně tohle. Zavolej mu tolikrát. Obleč si tohle.

Velká část těchto rad je přehnaně analytická do té míry, že někteří muži a ženy tráví více časům analýzou chování než, no, chováním.

Frustrace způsobená touto šedou zónou také přivádí mnoho lidí ke zbytečné manipulaci, dramatu a hraní her. To je místo, kde vznikají pravidla o mužích platících na tolika rande, než se můžou snažit o něco intimního. Nebo jak se muži musí dostat z fáze přitažlivosti do fáze komfortu tím, že musí třikrát projít kvalifikací, než vůbec získají možnost vztah eskalovat.

Tyto věci mohou bezradným nebo frustrovaným lidem připadat chytré a vzrušující. Ale všechny tyto rady jsou už od základu mimo. Pokud jsi v šedé zóně, tak jsi už prohrál.

Dovol mi se zeptat znova: Proč by ses někdy cítil nadšeně při představě trávení času s někým, kdo není nadšený z toho, že může být s tebou? Pokud s tebou není daná osoba šťastná teď, proč si myslíš že se to v budoucnu změní? Proč vyvíjíš úsilí přesvědčit někoho o tom, aby byl s tebou, když ten člověk nevyvíjí žádné úsilí přesvědčit tebe?

Co to o tobě říká? Že věříš tomu, že musíš lidi přesvědčit, aby byli s tebou?

Nekoupil by sis psa, který by tě neustále kousal. Nebyl bys přítel s někým, kdo by na tebe pravidelně kašel. Nepracoval bys v práci, kde by tě neplatili. Tak proč se sakra snažíš udělat ze ženy která o tebe nemá zájem svoji přítelkyni? Kde je tvůj respekt k sobě samému?

Podnikatel Derek Sivers jednou napsal na svůj blog příspěvek a v něm stálo „Pokud něčemu neřeknu ‚Sakra Jo!‘, tak řeknu ne.“ Ve světě podnikání mu toto pravidlo sloužilo dobře a nyní bych jej rád aplikoval ve světě vztahů. A protože jsem ještě vulgárnějším kreténem než Derek, křtím tímto mé pravidlo jako Zákon „Kurva Ano, nebo Ne„.

Zákon „Kurva Ano, nebo Ne“ stanovuje, že pokud se chceš jakkoliv sblížit s někým novým, musí tě inspirovat k tomu říct „Kurva Ano“, abys mohl pokračovat.

Zákon „Kurva Ano, nebo Ne“ také stanovuje, že pokud se chceš jakkoliv sblížit s někým novým, tak i ON/ONA musí říct „Kurva Ano“, abys mohl pokračovat.

Jak vidíš, Zákon „Kurva Ano¨, nebo Ne“ implikuje, že obě strany musí být nadšené vyhlídkou společnosti druhé strany. Proč? Protože atraktivní, nezávislí lidé, kteří si sami sebe vysoce cení, nemají čas na lidi, se kterými nebudou nadšení a naopak.

Pro někoho to může znít trochu moc idealisticky. Ale Zákon „Kurva Ano, nebo Ne“ vnese do tvého života mnoho citelných výhod:

  1. Už nikdy tě nebudou vést za nos lidé, kteří k tobě nic moc necítí. Konec všem těm bolestem hlavy. Konec všemu tomu přání a doufání. Konec tomu pocitu zklamání a zlosti, který tyto situace nevyhnutelně následuje. Začni sám sebe respektovat. Staň se odmítajícím, ne odmítaným.
  2. Už nikdy se nebudeš snažit o lidi, ke kterým příliš mnoho necítíš, jen kvůli svému egu. Všichni jsme to už zažili. Nebyli jsme někým úplně nadšení, ale šli jsme do toho, protože nikdo lepší nebyl k dispozici. Všichni máme několik zkušeností, které bychom rádi vzali zpět. Už nikdy více.
  3. Problémy se souhlasem jsou okamžitě vyřešeny. Pokud si s tebou někdo hraje, předstírá nedostupnost nebo tě nutí do něčeho, čím si nejsi jistý, tvá odpověď je nyní snadná. Nebo jak já rád u randění říkám: „Pokud se musíš ptát, pak je to tvá odpověď.“
  4. Vytvoř si silné osobní hranice a vynucuj je. Udržování silných hranic činí člověka nejen sebevědomějším a atraktivnějším, ale také ti to pomáhá udržet si dlouhodobě své duševní zdraví.
  5. Vždy budeš vědět, jak na tom s danou osobou jsi. Protože získáš spoustu času a energie upouštěním od lidí, kteří tě tolik nelákají (a které nelákáš ty), budeš se nyní stýkat jen s lidmi, jejichž úmysly jsou jasné a nadšené. Super!

Zákon „Kurva Ano, nebo Ne“ se dá aplikovat na randění, sex, vztahy a dokonce i přátelství. Možná nemáš s tím barmanem/tou barmankou nic společného. Ale je atraktivní a má zájem si zašpásovat. Znamená to „Kurva Ano!“ v oblasti sexu? Ano? Tak jen do toho.

Stýkáš se s tím milým chlapíkem, který se k tobě chová hezky, ale občas ti týdny nezavolá a najednou se vypaří po několika skleničkách a jednom kole horitonzální polky?1Pozn. překl. Údajně maďarský výraz pro sex. Přemýšlíš, jestli tě má opravdu rád? Zdají se ti jeho výmluvy pravdivé? Pokud odpověď nezní „Kurva Ano“, tak je na čase jít o dům dál.

Líbáš se s dívkou u sebe doma a plácne tě přes ruku pokaždé, když ji chceš sundat vršek? Tak to není „Kurva Ano“ můj příteli, tím pádem je to ne a neměl bys na ni tlačit. Nejlepší sex je sex typu „Kurva Ano“, tedy kdy oba lidé křičí „Kurva Ano“ zatímco společně skáčou do peřin. Pokud ona neskáče, tak nic nebude.

(Tip pro vás, přátelé: Tohle je skvělá chvíle zeptat se vaši dívky, proč se necítí pohodlně a co od vás očekává. Jen tento samotný akt – chovat se k ní jako k člověku a vcítit se do ni – často tento „problém“ vyřeší.)

Chceš randit s tou holkou, kterou jsi potkal minulý víkend, ale ignoruje tvoje zprávy a volání? Nejsi si jistý co říct nebo udělat, obzvláště když se s tebou zdála být předtím šťastná? No, můj příteli, tohle očividně není „Kurva Ano“. Takže je to „Ne.“ Vymaž si její číslo a jdi o dům dál.

Kurva Ano, nebo Ne se vztahuje i na vztahy. Má přítelkyně pracuje s chlápkem, který se oženil, protože mu to „přišlo jako správná věc“. O čtyři roky později podváděl svoji ženu kdykoliv jen mohl. To manželství pro něj nebylo Kurva Ano, takže pro něj mělo být Ne.

Občas se Zákon Kurva Ano, nebo Ne aplikuje na různých úrovních odlišně. Možná můžeš u někoho cítit „Kurva Ano“ co se týče přátelství, ale zároveň být tak trochu vzrušen představou mít s danou osobou sex. V tom případě je to Ne. Možná můžeš u někoho cítit „Kurva Ano“ co se hrátek v posteli týče, ale zároveň také rozhodné „Ne“ co se týče trávení času s daným člověkem. Použij tento zákon při rozhodování tak, aby přišel vhod tvým stávajícím potřebám.

Kurva Ano, nebo Ne nutně neznamená, že se musíš zamilovat na první pohled. Stejně tak neznamená, že musíš být zpočátku naprosto přesvědčený, že je pro tebe někdo ten pravý. Můžeš u někoho cítit „Kurva Ano“ co se týče jeho poznávání. Můžeš cítit „Kurva Ano“ při představě, že jej uvidíš znova, protože si myslíš, že mezi vámi něco je. Můžeš cítit „Kurva Ano“ při představě několikaměsíční pauzy a vyřešení problémů ve vztahu.

Hlavní pointou je, že ty i druhá osoba musíte ohledně něčeho cítit „Kurva Ano“, jinak jen plýtváte svým časem.

1894768194_1358849240-1024x7821-640x489

Obvyklá odpověď „Kurva Ano“ od ženy. S květinami a tak.

Ale nejkrásnější věcí na Zákoně „Kurva Ano, nebo Ne“ je to, že zjednodušuje tvé možné problémy při randění. Při aplikaci Zákona „Kurva Ano, nebo Ne“ existují skutečně jen dva problémy.

Prvním jsou lidé, kteří k nikomu koho potkají necítí „Kurva Ano“. Pokud se cítíš přinejlepším vlažně k naprosto každému, koho potkáš, tak hledáš na špatném místě, nebo trpíš nedostatkem zranitelnosti a chráníš se tak, že se ke všem v tvém okolí chováš lhostejně a bez nadšení.

Pamatuj si, hledat něco dobrého ve všech lidech které potkáš je tvoje práce, ne jejich. Je to život, ne žádná posraná přehlídka produktů. Oceňovat lidi které potkáš je dovednost, kterou časem kultivuješ. Tak se do toho pusť. Neznamená to, že se musíš zamilovat do každého, kdo dýchá tvým směrem. Pouze to znamená, že musíš převzít zodpovědnost za tvoji schopnost spojit se s lidmi, které potkáváš.

Druhým problémem jsou lidé, kteří nikdy nepotkávají ostatní, kteří by k nim cítili „Kurva Ano“. Pokud na tebe všichni lidé se kterými se setkáváš nereaguji příliš nadšeně nebo tě rovnou odmítají, je čas soustředit se na vlastní rozvoj. Zeptej se sám sebe, která tvá část by mohla inspirovat ostatní lidi k tomu, aby ti řekli „Kurva Ano“? Pokud odpověď není zřejmá, tak se pusť do práce. Vypracuj se v člověka, kterému ostatní řeknou „Kurva Ano“.

A to je vlastně konečná rada pro randění – ať už jsi muž, žena, gay, hetero, trans, furry, cokoliv – jedinou skutečnou radou pro randění je osobní rozvoj. Vše ostatní je jen rozptylující, marnou bitvou v šedé zóně, honění vlastního ega. Protože ano, se správnými nástroji a výkonem můžeš být schopen někoho přimět, aby se s tebou vyspal, začal s tebou chodit nebo s tebou dokonce uzavřel manželství. Ale to jen vyhraješ bitvu za cenu prohrané války, války o dlouhodobé štěstí.

(originální článek)

Poznámky pod čarou   [ + ]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *