Leo Babauta – Strach ze samoty

Všechna lidská utrpení jsou odvozena z neschopnosti sedět v tiché místnosti o samotě
– Blaise Pascal

Překvapivě mnoho lidí se bojí samoty. Možná se to do určité míry týká nás všech.

Bojíme se být bez partnera, přátel nebo rodiny. Bojíme se cestovat sami na neznámá místa, ztratit se a nemít se koho zeptat na pomoc. Ze strachu ze selhání se bojíme pracovat na našem životě.

Je přirozený, tento náš strach ze samoty. Všichni jsme ho už někdy hluboko v nás pocítili, přestože se mu zoufale snažíme vyhnout.

A to je příčinou našeho utrpení: abychom se vyhnuli strachu ze samoty, nekonečně se socializujeme, i na sociálních sítí a emailu. Abychom se vyhnuli samotě, skončíme ve vztahu s někým, kdo pro nás není příliš dobrý, jen abychom mohli na někom závislí a na někoho se spolehnout. Budeme jíst nezdravé jídlo nebo nakupovat, abychom se utěšili, protože tyto věci jsou náhradou lásky.

Ale tady je to tajemství: být sám je posilňující. Ticho samoty je radostné.

Máme tendenci vidět osamělost jako bezútěšnou, depresivní, strašidelnou. Ale stejně tak může být viděna i jako osvobozující příležitost k růstu, příležitost k poznání sebe sama.

To je něco, na co jsem přišel tím horším způsobem. Mnoho let jsem měl strach z osamělosti, ale naučit se emoční samostatnosti byla jedna z těch nejlepších věcí, co jsem kdy udělal.

Sedni si tiše na minutu a podívej se do svého nitra. Kdo jsi? Čeho jsi schopný? Na co myslíš?

Když se na sebe zblízka podíváš, dokážeš se přijmout?

Dokážeš v sobě vidět tu krásu, když se učíš něčemu novému? Když přemýšlíš o životě?

Není se čeho bát, ale je co oslavovat. Osamělost je krása.

Putování životem o samotě

Ale není strašidelné putovat životem sám? Procházet životem když se necítíš připraveně?

Ano, může to být děsivé. A to je důvod, proč se to naučit.

Nevíš, jak najít cestu na neznámém městě? Začni tam, kde bydlíš – ztrať se a poté najdi cestu zpět. Nauč se používat Google Mapy, poté se nauč vyhledávat orientační body. A teď to zkus v blízkých městech. A nyní jdi na výlet ozbrojen svými novými dovednostmi. Ptej se na cestu. Nauč se vyrovnat se s tím, že jsi ztracen.

Nevíš, jak platit účty a spravovat svůj život? Začni s jedním účtem. Nauč se spravovat svůj život učením se jedné dovednosti po druhé. Staň se soběstačným. Je lepší naučit se stát na svých dvou nohou než se spoléhat na někoho jiného. Pokud dokážeš být soběstačným, tak je spoléhání se na někoho jiného projevem síly, ne slabosti.

Nevíš, jak se bránit? Nauč se vyhýbat se špatným situacím. Nauč se pozorovat své okolí. Nauč se, jak uniknout. Nauč se, jak se bránit, alespoň tak že zavoláš o pomoc. Pak se budeš cítit sebevědoměji, když někam půjdeš sám.

Putování životem o samotě je naučný proces, ale během něj se stáváš silnějším. Je to jako dítě, které nemůže najít cestu domů – poprvé je to děsivé, ale když se to naučí, je to pro něj lepší a bezpečnější.

Vztahy a osamělost

Znamená vyrovnanost se samotou že nemůžeš být ve vztahu? Vůbec ne – ale pokud nejsi necítíš vyrovnaně sám, tak pro tebe bude mít tvůj pobyt ve vztahu podstatné vady.

Proč? Protože se staneš závislým. Budeš svůj protějšek potřebovat, nejen pro placení účtů a správu svého života, nejen pro svoji ochranu a zajištění, ale i pro své emoční potřeby. Budeš potřebovat, aby ti tvůj protějšek věnoval pozornost, aby tě uznával, činil pohodlným a miloval. Zatímco všechny tyto věci jsou hezké, potřebovat pro ně někoho jiného znamená, že se staneš dožadujícím a zoufalým a to nejsou zrovna atraktivní vlastnosti. Kdo by chtěl být ve vztahu s dožadující, zoufalou osobou?

Daleko atraktivnější je sebevědomí. A soběstačnost. A síla.

Takže se nauč vyrovnat se se samotou. Nauč se uspokojit všechny své emoční potřeby. Nauč se, že jsi v pořádku takový, jaký jsi, aniž bys potřeboval někoho jiného, kdo by tě „doplňoval“.

Co když už jsi ve vztahu? S touto situací jsem zápolil osobně – stále je to ale zvládnutelné. Znamená to všímat si, kdy jsi příliš dožadující, a ustoupit. Postarat se sám o své potřeby. Je to pomalý proces, ale funguje to.

Jakmile tohle všechno zvládneš, bude pro tebe pobyt ve vztahu mnohem lepší. Nyní jste dva úplní lidé, kteří se dali dohromady, protože je to pro oba výhodné.

Radost ze samoty

Samota může být strašidelná, ale zároveň i radostná věc.

Můžeš oslavovat situace, kdy jsi sám. Poznej se. Dělej věci, které nejsou moc závislé na ostatních – čtení dobré knihy, psaní, hraní hudby, tanec o samotě, kreslení, učení se nové dovednosti. Jdi na túru, poznej svět, aniž by to musel okamžitě sdílet online.

Buď sám a nauč se být spokojen sám se sebou.

Zasloužíš si to.

(originální článek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *