Leo Babauta – Dívka, která prohlédla iluze

Dívka byla v zaměstnání, když tu najednou jeden z jejich kolegů řekl něco nedůstojného o její práci. Okamžitě se rozčílila, cítila se defensivně a celý den přemýšlela o tom jak se její kolega mýlí a jak mu to může dokázat.

Doma ji přítel nechal v dřezu špinavé nádobí, odpadky překypovaly a dívka se kvůli tomuto nedostatku pozornosti cítila podrážděně. Přemýšlela o tom, jak špatně se k ni zachoval její přítel. Proč prostě nemohl být pozornější a tyhle malé věci udělat?

Když v sobě dusila vztek na ty dva lidi, kteří se k ni nezachovali fér… začala uvažovat o tom, co se děje. Proč se kvůli nějakým drobným poznámkám a činům musela cítit jak frustrovaně, rozzuřeně, podrážděně?

Další den si v práci všimla, že lidé v jejím okolí jsou také frustrováni, vystresování a naštváni, jen v různých částech dne. To samé viděla v tvářích cizinců na ulici, poté ve stížnostech svých přátel, se kterými šla po práci na jídlo.

Co se to dělo?

Najednou začala vidět něco podivného.

Uviděla, že každý člověk má poklad, který chrání. Nádherný drahokam, který nikdo jiný neviděl, ale který byl podle nich mimořádně cenný a potřeboval chránit. Vnitřní Drahokam.

Když jeden člověk komunikoval s druhým, a přestože jejich slova nebo činy neměly co do činění s jejich Vnitřním Drahokamem, každý z těch dvou lidí se bál, že se ten druhý snaží zaútočit na jeho Vnitřní Drahokam. Všechno se točilo kolem jeho hlídání, jeho ochrany před útokem, jistoty, že je v bezpečí.

Dívka si uvědomila, že tyto drahokamy ve skutečnosti neexistují. Uvědomila si, že si pouze představujeme, že jsou skutečné, a neuvědomujeme si to.

Uvědomila si, že je to všechno iluze.

A kvůli ni jsme nešťastní.

Od toho dne se přestala snažit chránit svůj imaginární drahokam. Přestala se snažit mít pravdu, být viděna jako dobrá, schopná, chytrá a perfektní, přestala se snažit vidět sebe sama vždy jako tu správnou. Přestala přemýšlet o slovech a činech ostatních lidí, které měli co do činění s tím, co si o sobě představovala. Přestala se snažit chránit svoji pozici a svoji reputaci.

A postupně, jak upouštěla od těchto iluzí, se stávala šťastnější. Začala se usmívat, když někdo začal chránit svůj smyšlený drahokam, a také si uvědomovala, že příčinou jejich frustrace a hrubosti není ona sama, ale snaha ostatních ochránit svůj drahokam. Dívka pokračovala v práci, užívala si svůj den a snažila se udělat ze světa lepší místo.

(originální článek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *