Jeremy Sherman – Když strach činí lidi agresivními

Za zvuků otrávených šípu svištících kolem tvé hlavy se plížíš k rokli, ve které se nachází opevněný tábor. Doufáš, že tě únosce neuvidí, nebo že si tě alespoň jeho šípy v rokli nenajdou.

Před tebou je stále ještě plot, který musíš přelézt. Jeho šípy, ne smrtící, ale jedovaté, průrazné a zanechávající podlitiny, zde jistě najdou svůj cíl. Na tom ale nesejde. Jsi na záchranné misi. Oběť únosce je vyděšená a ty jsi její jedinou nadějí.

Zaostříš na plot v dálce (kdy jsi naposledy přes nějaký přelézal?). Možná, že až se k němu dostaneš, podaří se ti prolézt pod nim.

Tvé ruce se konečně dotýkají plotu a jsi bohatší o několik čerstvých podlitin. Začneš kopat. Zatraceně, ten plot vede ale hluboko! Ať vykopeš hlíny kolik chceš, stále narážíš na pletivo.

No nic. Musí to jít přelézt. Během toho alespoň některé ze šípů zasáhnou plot a ne tebe. Ale najednou únosce pustí do plotu elektrický proud. Naštěstí jsi blízko vrcholu, takže využiješ šok k převážení a následnému tvrdému dopadu druhou stranu plotu.

Posledních několik desítek metrů sprintuješ, šípy jsou nyní všude kolem tebe. Konečně dorazíš do cíle, nevidíš ale žádnou oběť, nebo spíše, žádného únosce – ve skutečnosti jsou oba jeden a ten samý člověk, vyděšený lukostřelec, který po tobě střílí šípy, když se jej snažíš zachránit.

Strach přeměněný v agresi je možná tím nejtěžším psychologickým problémem, na který kdy narazíš. A můžeš si být jistý, že na něj narazíš, neboť jen málo lidí se při pocitu nejistoty pouze klepe strachy. S daleko větší pravděpodobností se budeme chovat hrubě, protivně, defensivně, tvrďácky, pánovitě, kousavě, zákeřně… cokoliv, jen abychom se bránili před přístupem k naším vyděšeným srdcím. Kvůli strachu sáhneme po zbrani a zbroji.

Ocitáme se ve svízelné situaci, kdy hluboko vevnitř víme, že máme strach a potřebujeme, aby nám někdo projevil laskavost, stejně jako ztracenému a plachému kotěti. Ale když natáhneš ruku, z kotěte se najednou stane zákeřný tygr, který tě ošklivě poškrábe a pokouše. Když ustoupíš o krok nazpět, z tygra je opět kotě, které tě svým naříkáním znovu přiměje přiblížit se.

Když se z nás stanou vyděšení poděsové, jakákoliv řeč s námi je zbytečná. Místo toho budeš mluvit s našimi uhlazenými PR agenty, stereotypními mediálními manipulátory, kteří trvají na tom, že máme ve všem pravdu, jsme plně konzistentní a nemáme žádné mouchy.

Nebo budeš mluvit s našimi paranoidními bodyguardy. Jsou to ninjové, kteří vrhají hvězdice po všem, skutečném či neskutečném, co vypadá jako hrozba pro naše třesoucí se sebevědomí.

Bylo by snazší konverzovat se zdí. Mluvit s námi je spíše jako mluvit s nabitou zbraní.

Vždy dostaneš stejnou odpověď: Mýlíš se. Ať už zkusíš cokoliv, neuspěješ.

Pokus se nás odzbrojit rozumnými argumenty a dostaneš neodůvodněné odmítnutí, zapírání a snahu o změnu tématu. To všechno maskováno jako rozumnost proti tvé nerozumnosti.

Pokus se nás uklidnit láskou, ujišťováním, laskavostí, lichocením a vyložíme si to jako ospravedlnění naši pozice a o to více se budeme bránit.

Pokus se nás přimět přiznat se k našemu strachu a zaplavíme tě řečmi o tom, že bys nemohl být dále od pravdy.

Pokus se nás konfrontovat pevně a s důrazem a obviníme ze všeho právě tebe. Pokud se bojíme, tak jen proto, že jsi takový konfrontační. Kéž bys byl rozumnější a laskavější.

Pokud se často potýkáš s někým z nás, kdo má prst na spoušti, útočí ostře a dlouhodobě a ve své strachem řízené sebeobraně střílí po okolí, existuje jen jedna možnost.

Zacpi si uši, zavři oči a ústa, otoč se na podpatku a uteč z dostřelu. Budeme po tobě střílet proto, že nemáš dostatek slušnosti „zůstat a promluvit si o tom“. Neposlouchej.

A pokud máš, stejně jako my, zbraň v ruce, očekávej, že utečeme z tvého dostřelu, je-li to možné.

Ne vždy je to ale možné. Jedním z těch vystrašených postrachů může být tvé dítě, tvůj rodič, tvůj partner, tvůj šéf, tvůj kolega, diktátor tvého národa. V tom případě ti nemohu nabídnout žádnou radu. Pouze mé sympatie.

(originální článek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *